Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayar Bileşenleri

Bellekler ve Ram hafızası bilgisayarlar için oldukça önemli unsurlardır ve tüm sistemsel işleyişte hareket tarzını meydana getirmektedirler.

Bilgisayar belleği bilgisayar bileşenleri, sistemsel veri akışında gerekli olan ve verilerin geçici veya daimi korunmasına olanak sağlayan saklama kabına benzer. Bu bellek verilerin hareket ederken kolaylıkla konumlanabileceği bir alan ortaya çıkarır.

Ekran Kartları


Günümüzde hem elektronik ortamlarda hem de bilgisayarlar içerisinde yer alan depolama alanları bulunmaktadır. Ancak bellek bu bilgileri saklayarak komut sırasında işlemciye iletmekle de görevlidir. Hem hafıza yönetimine hem de işlemcinin en hızlı cevabı vermesine olanak tanır. İnsan beyninden esinlenerek ortaya çıkarılan elektronik bellekler bugün oldukça başarılı bir biçimde geliştirilmektedir. Sistemsel olarak tüm işleyişi kodlara ve elektronik sinyallere dayanmaktadır.

Bilgisayar Donanım Parçaları

Genel olarak tercih edeceğiniz bilgisayar donanım parçaları son derece önemlidir. Bilgisayarların çalışma prensiplerine özellikle akıllı telefonlar ve tabletler aracılığı ile oldukça yakınlaşmış bir dönemde yaşıyoruz. Her bilgisayar veya bilgi akışını sağlayan optik sürücüler cihaz içinde saklanmış ve çağrılmayı bekleyen komutlarla hareket eder.


Bu hareketleri çağıran kart okuyucular bir işlemcidir. Bu işlemci belleğe yönelir ve bellekten bilgiyi çağırır. Tam bu noktada önbellek devreye girer.

Önbellek Hareket Tarzı

Bilgisayarlarda en önemli konu işlem hızıdır. İşlem hızını görüntü kalitesi ve dahili hafıza gibi diğer unsurlar takip eder. Ancak bilgisayarın hızı Sabit Disk - HDD Ses Kartları bağlıdır.

Bu konuda en hızlı ancak pahalı olan seçenek anakartlar ve önbellektir. L1, L2, L3 ve L4 olarak sıralanan önbellekler 1den 4e kadar yavaşlayan bir hıza sahiptir. Ancak bir RAM dan yaklaşık 10 ila 100 kat daha hızlı çalışmaktadır.  Ancak önbellekler oldukça pahalı olabilmektedir. Hız konusunda ise oldukça yüksek bir performans sağlamaktadır.

RAM

Ram önbellek maliyetlerine göre daha uygun ve oldukça yaygın bir özelliğe sahiptir. CPU ile veri ilişkisini ve bağlantıları sağlayan bu hafıza parçacığı verilerin daha hızlı gelmesine olanak sağlamak için işlemcilere yakın ir yere konumlandırılmıştır.

Asıl amacı verileri işlemciye yakın tutmaktır. Bir dolaşım mekanizması gibi düşünülebilen veri dolaşım ağında verilen tutulup istendiğinde servis edilebildiği ek bir odacık görevini üstlenir. İşlemciye kaydedilmiş verileri iletir.

İşlemci bu verileri analiz ederek görsel bir kodlamaya dönüştürerek ekrana yansıtır ve bu ikisi arasında bir süre ortaya çıkar. Bu sürenin en az olduğu parça önbellektir. Monitörler, önbelleği ise RAM takip eder. Kendisine göre geçici bir hafıza kapasitesine sahip olan RAM günümüzde en çok kullanılan geçici hafıza parçacığıdır.

Hafıza Kapasitesi ve Önemi

Bellek, RAM, harici bellekler ve depolama alanlarının tamamı ortak bir amaca hizmet eder. Verileri işleyen ve depolayan bir alan ihtiyacından doğan bellekler, işlevselliği gereği ayrıştırılan kodların ait oldukları yerde depolanmasını içerir. İndirilen ve gönderilen veriler ayrı ayrı işlem görür.

Bu verilerin komut olanlarını ayrıştıran ve hareketlerini organize eden işlemciye gerekli depolama alanlarına hafıza kapasitesi denir. CPU için gereken sistemsel bir veri gerekir. Bu veri işlemcinin büyüklüğüne göre değişir ancak kullanılan uygulamaların da ihtiyaç duyacağı bir alan gerekir.

Overclock Ürünleri

Overclock ürünleri, işlemcinin kullanım ihtiyacını karşılamak için kullanılır. RAM için ise geçici ve nispeten çok daha küçük bir hafıza kapasitesi gereklidir. Buna da RAM bellek deniyor. 2GB, 4GB, 8GB, 16GB ve artan büyüklüklerde alan gerekli olabilir. Yapılan işlemlerin türü ve fazlalığına göre değişen hafıza seçeneklerinden biri seçilebilir.

Digital dünya her geçen gün geliştiğinden ve özellikle internet hizmetleri önemini artırdığından elektronik cihazlar konusunda geniş bir bilgi ve deyime ihtiyaç duyulmaktadır. Konusunda uzman danışmanlarca size en uygun cihazları elde edebilirsiniz.
 
Yükleniyor...